Психологічні залежності – як з ними боротися?

Тема статьи

У кожної людини є свої звички. З їх допомогою можна впорядкувати життя і виробити багато корисних навичок. Але є звички, над якими реально втратити контроль, і тоді виникає так звана психологічна залежність від них.

Наприклад, всі люди щодня користуються мобільними телефонами. Для когось це лише спосіб зателефонувати або подивитися фільм на дозвіллі, а хтось не вилазить з соцмереж цілодобово. Ми всі різні: один не може жити без книг, а інший – без алкоголю, комусь потрібно розуміння і прийняття близьких, а декому – сваритися і з’ясовувати стосунки. 

Важливо не допустити, щоб залежність переросла у важкий розлад психіки, щоб звички не доставляли проблем нам самим і тим, хто нас оточує.

Що це таке? 

Психологічна залежність (по-науковому адикція) – це сильний непереборний потяг до людини, предмету, явища або дії. Залежність виявляється у чоловіків і жінок в будь-якому віці. Проблеми зазвичай починаються у людей зі слабкою волею, яким важко себе контролювати. Залежність буває особистісною, харчовою, алкогольною або нікотиновою, ігровою.

Як розпізнати психологічну залежність?

Залежна особистість у першу чергу починає відчувати дискомфорт, який виникає від неможливості задовольнити своє бажання. Далі відбувається наступне:

  • людина впадає у стан депресії;
  • відчуває тугу й апатію;
  • з’являється дратівливість, злість та агресивність;
  • часто відчуває втому;
  • виникає почуття провини;
  • залежний відчуває тривожність, стає неспокійним;
  • особа погано спить;
  • заперечує у себе наявність залежності;
  • відчуває перепади в настрої.

Основною рисою залежної персони виступає інфантилізм, тобто категоричне небажання ставати дорослим і брати на себе відповідальність за свої дії та вчинки. Така людина може ховатися від усіх життєвих проблем в алкоголізмі, неконтрольованому переїданні й деструктивних відносинах.

Як боротися з цим?

Як правило, цінність залежності завищена й надумана, тому в першу чергу рекомендується знецінити предмет залежності, розвінчати його. Слід навчитися користуватися своїми позитивними ресурсами, знайти інші радості в житті.

Варто звернутися до психотерапевта, адже часто самостійно подолати залежність не виходить, і на цьому ґрунті з’являються інші проблеми. Психотерапевт за допомогою корекційних методів посприяє перебудові цінностей і змінить саму особистість залежного пацієнта.