Ні для кого не секрет, що фізичне здоров’я людини залежить від її психологічного стану. «Звичні» для всіх фізичні захворювання можуть бути спровоковані не лише органічними факторами чи спадковістю. Сьогодні достовірно доведено, що психологічні та соціальні фактори, а також пов’язані з ними стрес та хвилювання можуть викликати появу фізичних захворювань.
Наше тіло підлаштовується під наші думки та настрій. І лише тоді, коли ми довго не звертаємо уваги на свої емоції, тіло починає сигналізувати нам болем та дискомфортом, намагаючись таким чином повідомити про існуючі проблеми. В медицині таке явище називають психосоматикою.
Механізми виникнення психосоматичних розладів
Емоції людини складаються з психологічних та біологічних компонентів. Ми намагаємось стримати емоції, в результаті чого з’являється емоційна напруга. Саме вона і запускає біологічний компонент, що призводить до проблем в роботі нервової системи та змін в роботі судинної системи та внутрішніх органів.
На початкових стадіях такі зміни є зворотними, але якщо проблеми зберігаються тривалий час, то починають з’являтись зміни в органах та тканинах.
Знайомтесь: «Чиказька сімка» психосоматичних захворювань
Ні, ні. Йдеться не про банду гангстерів. Але на рахунку цієї «сімки» значно більше життів, ніж в будь-якого злочинного угрупування. Мається на увазі сім класичних психосоматичних захворювань, які в 1950 році об’єднав в окрему групу американський психоаналітик Франц Александер:
- язва шлунку;
- ревматоїдний артрит;
- нейродерміт;
- бронхіальна астма;
- запальні захворювання кишківника;
- гіперфункція щитовидної залози;
- артеріальна гіпертензія.
З того часу багато чого змінилось, і перелік психосоматичних захворювань доповнився такими хворобами, як інфаркт, нервова анорексія, булімія, онкологічні захворювання. Крім того, сьогодні психоматичними вважають панічні розлади та розлади сну, сексуальні розлади, ожиріння тощо.
Профілактика психосоматичних розладів
Щоб запобігти появі таких захворювань, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- зберігайте баланс між роботою та особистим життям;
- відпочивайте протягом дня (робіть перерви на роботі);
- нормалізуйте сон;
- вживайте здорову їжу, в складі якої є вітаміни групи В та такі мінерали, як залізо, цинк, магній;
- будьте активними, адже рух — це життя.
Якщо ви відчуваєте, що щось у вашому житті іде не так, і самостійно позбутися психоемоційних проблем вам не вдається, не соромтесь звертатись за допомогою до спеціалістів.